Menü

Herşey Dahil Karadeniz Turu

TÜRKİYE’NİN PROGRAM AÇISINDAN EN DOLU, EN KALİTELİ OTEL KOMBİNASYONUNA SAHİP KARADENİZ TURU

Ayder Turizm’in güvenilir hizmet ve kalite anlayışına uygun olarak, hiç bir fedakârlıktan ve masraftan kaçınmadan Türkiye’nin en dolu Karadeniz programına sahip kültür turudur. Tek bir bedel ile seyahat etmenin keyfini sunan, seyahat ücreti dışında hiçbir ekstra gider kalemini açıkta bırakmayan, gezgin misafir profilinin en sevdiği ve güvendiği üründür. 

ANKARA - KASTAMONU – ŞERİFE BACI ANITI -  SİNOP CEZAEVİ – HAMSİLOS FİYORDU – AKLİMAN – SAMSUN - BOLAMAN - YASON BURNU - ORDU BOZTEPE - GİRESUN KALESİ – TOPAL OSMAN ANITI – KUZALAN ŞELALESİ – MAVİ GÖL – PINARLAR KÖYÜ TRAVERTENLERİ – KÜMBET YAYLASI - TRABZON – ATATÜRK KÖŞKÜ – AYASOFYA – SÜRMENE -  FIRTINA VADİSİ - TİMİSVAT KÖPRÜSÜ - AYDER YAYLASI – GELİNTÜLÜ ŞELALESİ - ÇİNÇİVA – ZİLKALE - PALOVİT ŞELALESİ - SARP - BATUM - AVRUPA MEYDANI – TİYATRO MEYDANI – ALTIN POST ANITI – SU VE IŞIK GÖSTERİLERİ - UZUNGÖL –  SÜMELA MANASTIRI -HAMSİKÖY – ZİGANA – GÜMÜŞHANE - KARACA MAĞARASI – TORUL CAM TERAS – HARŞİT VADİSİ - ORDU – SAMSUN – BANDIRMA VAPURU - İLK ADIM ANITI – ATATÜRK ANITI – GAZİ MÜZESİ - VEZİRKÖPRÜ – ŞAHİNKAYA KANYONU - ANKARA
 

Hayde Karadeniz’ e!

1. GÜN:

 

Turumuz sabah saat 07.00’da Ümitköy Galleria Avm karşısı, saat 07.30’da Sıhhiye Sezenler Caddesi Atatürk Lisesi önünden hareket edecektir.  Şehir dışından gelen misafirlerimizin Esenboğa Havalimanından alınması ile keyifli yolculuğumuz başlıyor. Ilgaz dağlarını aşıp, öğle saatlerinde Kastamonu’ya varıyoruz. Buranın sade bir Batı Karadeniz vilayeti olmadığını; zengin bir tarihi geçmişi olduğunu ve milli mücadele dönemindeki önemini rehberimizin anlatımlarıyla bir kez daha anımsıyoruz. Ulusal kahramanlarımızdan Şerife Bacı Heykeli'ni fotoğraflayıp anıt önünde mutlaka bir grup resmi çektirerek açılışımızı yapıyoruz. Öğle yemeğimizi aldıktan sonra rotamızı ülkemizin en kuzeyinde bulunan güzel şehir Sinop’a çeviriyoruz. Sabahattin Ali’den Ruhi Su’ya çok sayıda ünlünün mahpusluk yaşadığı “deli dalgaların duvarlarını yaladığı” ünlü Sinop Cezaevi'ni geziyoruz. Daha önce birçok dizide filimde gördüğümüz şarkılara ev sahipliği yaptığını bildiğimiz ve etkilendiğimiz mekânın içinde olmak heyecan verici olacak. Ülkemizde sadece Sinop’ta bulunan Hamsilos Fiyordu'nu gezerken manzaranın tadını çıkaracağız. Yolumuz üzerinde Akliman bölgesini panoramik olarak göreceğiz. Kurtuluş mücadelemizin önemli şehri Samsun’a hareket ediyoruz. Konaklamamız ve akşam yemeğimiz 5* Anemon Samsun Otel'de. İlk günün yorgunluğunu daha güzel bir otelde atamazdık. Dileyen misafirlerimiz akşam Samsun şehir merkezinde vakit geçirebilir.

 

* Sinop Cezaevi tadilatta olmasından dolayı panoramik olarak gezilecektir. Cezaevinin tadilatının bitip ziyarete açılması halinde program akışında devam edecektir.

2. GÜN: 

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltı sonrasında Yunan Mitolojisinde önemli bir yere sahip olan Argonotlar'ın maceralarının yaşandığı Yason Burnu ve Kilisesi'ne hareket ediyoruz. Burada rehberimizin anlatımını dinleyip, bol bol fotoğraf çektikten ve bulunduğumuz anın tadını çıkardıktan sonra Bolaman Virajları’nı takip ederek Ordu’ya varıyoruz. Kenti kuşbakışı görebileceğimiz Boztepe’ye teleferikle çıkıyoruz. Gördüğümüz bu muhteşem manzara karşısında elbette bir çay içimlik vaktimiz olacak. Rotamızı Ordu ile birlikte fındığın iki başkentinden biri sayılan ve kiraz meyvesinin anayurdu olan Giresun’a çeviriyoruz. Öğle yemeğimizi Giresun’da alıyoruz. Tarihi şahsiyet Topal Osman’ın Giresun Kalesi'ndeki anıt mezarı gezilecek yerler arasında. Karadeniz’in tek adası olan Giresun Adası'nı ve şehri kuş bakışı seyredebileceğimiz bir noktada çaylarımızı yudumlarken manzaranın tadını çıkaracağız. Kalenin en yüksek noktasında bulunan Topal Osman’ın mezarını ziyaret ederken, karşılaştığımız manzara yine çok etkileyici olacak, zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağız. Buradan ayrılırken Zeytinlik Mahallesi sokaklarında keyifli bir yürüyüş yaparak otobüsümüze ulaşıyoruz. Rotamızda Kuzalan Şelalesi ve Mavi Göl var. Yolumuz üzerinde şelalenin dere ile kavuştuğu noktada kısa bir fotoğraf molası verdikten sonra dere boyu aracımızla ilerleyerek Mavi Göl’ü görüyoruz. Halk arasında Sodalı Göl olarak da anılan Mavi Göl, büyüklü küçüklü 3 adet gölden oluşmaktadır. Herkesi büyüleyen suyun turkuaz rengi sizi de büyüleyecek. Rehberimizin Ayder Turizm diye seslenmesi ile birlikte buradan ayrılıyoruz. Güzergâhımız üzerinde İnişdibi Köyü’nde çıkan maden suyundan tadıp,  Pınarlar Köyü’ndeki travertenleri panoramik olarak göreceğiz. 19.yy sonlarında tamamen insan gücüyle bir kayanın oyulması sonucu yapılan Halil Rıfat Paşa tünelini geçerek Şebinkarahisar yolu üzerinden İkisu Kanyonu manzarası eşliğinde Giresun’un Dereli ilçesine bağlı deniz seviyesinden 1640 m yükseklikte bulunan Kümbet Yaylası’na çıkıyoruz. Otelimize ulaştığımızda coğrafyanın eşsiz atmosferine denk gelebileceğiniz harika bir sis denizi manzarası… Gördüklerinize inanamayacaksınız ama hepsi gerçek… Akşam yemeğini küçük bir patikadan yürüyerek geçeceğiniz bölge mimarisine uygun ahşap yapım otelimizde alıyoruz. Manzaranın etkisinden çıkamayıp yemek salonuna gitmeyi unutmayın! Daha çok gezeceğiz ve enerjiye ihtiyacımız olacak.  Konaklama ve akşam yemeği Birun Kümbet Dağ Evi’nde.

3.GÜN: 

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Trabzon için yola koyuluyoruz. Atamızın vasiyetinin bir bölümünü yazdığı yer olarak bilinen Atatürk Köşkü'nü geziyoruz. Köşkün bahçesinde büyük havuzun önünde çekilen fotoğraflar bugünün anıları arasında yerini alıyor. Ardından Anadolu’nun üç Ayasofya’sından biri olan Trabzon Ayasofya’sını ziyaret edeceğiz. Rehberimizin detaylı ve keyifli Ayasofya anlatımını dinledikten sonra; bugün sadece Trabzon’da yapılabilen kuyumculuk dünyasının en tanınmış işleme metodu olan kazaziye sanatının inceliklerinin anlatılacağı ve alışveriş imkânı bulacağımız bir atölyeyi ziyaret edeceğiz. Öğle yemeği için meşhur Akçaabat köftesi yiyeceğimiz restoranımıza hareket ediyoruz. Güzergâhımız üzerinde takası ve bıçaklarıyla ünlü ilçemiz Sürmene’de bıçak alışverişi imkânı buluyoruz. Kaçkar Dağları’nın en güzel yaylalarından biri olan yeryüzünün cenneti olarak tabir edilen Ayder Yaylası'na yolculuğumuz başlıyor. Yeşilin ve doğanın insana huzur veren manzaraları eşliğinde geçecek olan yolculuğumuz esnasında bölgenin en güzel taş kemer köprülerinden biri olan Timisvat Taş Kemer Köprü’yü göreceğiz. Gelintülü Şelale'sinin görülmesinin ve fotoğraflanmasının ardından yaylada serbest zaman veriyoruz.  Konaklamamızı ve akşam yemeğimizi Ayder Yaylası’nın en iyi oteli olan  Ayder Haşimoğlu Otel’de gerçekleştireceğiz. Otelimizin dere yanında olup terası ve manzarası günün yorgunluğunu atmak isteyenleri bekliyor olacak. Derenin insanı rahatlatan sesi ile içilen çayın tadı bile bir başka burada. Yöre folklorunun en güzel örneklerinden olan tulum ve horon gösterileri ile akşam otelimizde keyifli dakikalar geçirecek, sizlerin de katılımlarıyla  ritme ayak uydurarak  yöre insanının sıcakkanlılığına tanık olacaksınız… Konaklama ve akşam yemeği Ayder Haşimoğlu Otel’de.

4.GÜN:

 

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısından sonra Lazların ve Hemşinlilerin memleketini yakından tanımak adına yörenin en büyük ve en eski köprüsü olan; Şenyuva (Çinçiva) Köprüsü'nü görüp sonrasında tarihi Trabzon-Tebriz ticaret yolunun karakollarından olan Zilkale’yi ziyaret edeceğiz. Zilkale her açıdan inanılmaz ve muhteşem bir konumda olduğundan görenleri kendine hayran bırakıyor. Zilkale’nin üstüne çıktığınızda göreceğiniz manzarayı fotoğrafladıktan sonra bir süre etrafı izleyerek o anları hafızanıza kaydetmeyi de unutmayın. Peki Karadeniz’e gelip şelale görmeden dönmek olur mu? Tabiki olmaz. Bölgenin debisi en yüksek şelalesi olan Palovit Şelalesi tüm ihtişamı ve gürül gürül akan suyu ile şelale severleri bekliyor. Her noktadan muhteşem görünen şelaleyi içimizden biraz daha cesur ve ıslanmayı sevenler aşağıdan görmeyi de kesin isteyeceklerdir. Palovit Şelalesi'nin görülmesinin ardından Fırtına Deresi üzerinde öğle yemeği için mola veriyoruz. Hava şartları ve zaman müsaitliğine göre Fırtına Vadisi’nde rafting yapma imkanımız olacak.  Batum’a geçmek istemeyen misafirlerimizin Ayder Yaylasına transferini gerçekleştirerek serbest zaman veriyoruz.  Arzu eden misafirlerimiz ile kısa bir yolculuğun ardından Sarp Sınır Kapısı'ndan komşu Gürcistan’ın Batum kentine geçiyoruz. Tarihi Gonyo Kalesi'ni panoramik olarak gördükten sonra Avrupa Meydanı'nı, Tiyatro Meydanı'nı ve Altın Post Anıtı'nı kent içinde yapacağımız yürüyüş sırasında görüyoruz. Akşam yemeğimizi, Ayder Turizm misafirlerine özel Gürcü Halk Dansları eşliğinde yöresel olarak alıyor, yemek sonrası su ve ışık gösterilerini izleyip bu unutulmaz günü ve geceyi sonlandırıyoruz. Konaklama için gümrük işlemleri ve sınır geçişinden sonra  Ayder Haşimoğlu Otel'e hareket ediyoruz.

 

*Pandemi koşulları devam ettiği takdirde Gürcistan hükümetinin uygulayacağı sınır geçiş şartlarına göre Batum'a geçişin mümkün olmadığı tarihlerde Batum gezisi yerine Artvin Borçka Karagöl gezisi uygulamaya geçirilecektir.

5.GÜN:

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından, İsviçre Alplerini aratmayan güzellikteki Uzungöl'e hareket ediyoruz. Yol üzerinde Çamlıhemşin merkezde yöresel ürünler (peynir, tereyağı vs.) için alışveriş imkânımız olacak. Yine güzergahımız üzerinde halk arasında adı ''Feretiko'' olarak bilinen Rize Bezi'nin imal edilip satıldığı fabrikayı ziyaret edecek ve alışveriş imkânı bulacağız. Uzungöl’e varışımızla birlikte rehberimiz eşliğinde doğanın muhteşemliğine tanıklık ediyoruz. Göl etrafında gezerken Uzungöl Cami’nin iki minaresinin uzaktan bakıldığında tek minare olarak göründüğü noktayı bakalım bulabilecek misiniz? Öğle yemeğimizi aldıktan sonra belirlenen saatte Uzungöl’den ayrılacağız. Güzergâhımız üzerinde çayın tarladan toplanıp soframıza gelene kadar geçirdiği serüveni dinleyebileceğimiz ve hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağımız çay fabrikasını ziyaret edeceğiz. İkram edilen taze organik çayımızın tadı bir başka... Maçka üzerinden Altındere Milli Parkı içerisinde bulunan muhteşem manzaraya sahip Sümela Manastırı’na gidiyoruz. Rehberimizden manastır hakkında etkileyici ve tarihi bilgileri dinlerken kendinizi içinizden “ Manastırı buraya nasıl yapmışlar?” diye düşünürken bulabilirsiniz. Sonrasında Sümela Manastırı’nın verdiği büyüleyici etkiyi, dünyaca meşhur Hamsiköy’de sütlaç ikramı ile taçlandırıyoruz. Hamsiköy’ün eşsiz manzarası, tatlı sonrası fotoğraf karelerinize girmek için sizi bekliyor olacak. Zigana üzerinden Gümüşhane’ye ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama 5*Gümüşhane Ramada Otel’de.

6.GÜN:

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne girmeye aday, 1550 m. yükseklikteki, sarkıt ve dikitlerine hayran kalacağınız Karaca Mağarası'nı geziyoruz. Mağarada resim çekmek yasak olduğundan bu inanılmaz görüntüyü hafızalarımıza kaydediyoruz. Yerden 240 m. yükseklikteki Torul Cam Teras’ı görüyor ve Harşit Vadisi boyunca Karadeniz’in ormanlarına, dağ yapılarına ve kendine özgü yerleşim birimlerine tanık olacağız. Bolca fotoğraf çekeceğinizi şimdiden söyleyebiliriz. Manzaralar eşliğinde Ordu’ya ulaşıyoruz. Öğle yemeğimizi Ordu’da alıp Samsun’a doğru yola çıkıyoruz.  Samsun kentinin simgesi haline gelmiş Bandırma Vapuru gezip göreceğimiz yerler arasında. Türk Millî Mücadelesinin Anadolu üzerinden başlatılmasında çok önemli bir görevi yerine getiren vapur önünde çekilen fotoğraflar bu günün anıları arasında yerini alıyor. Şarjlarımızı bitirip, telefon hafızamızı da doldurduktan sonra akşam yemeği ve konaklama  için otelimize geçiyoruz.  Konaklama ve akşam yemeği 5*Anemon Samsun Otel’de

7.GÜN:

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne girmeye aday, 1550 m. yükseklikteki, sarkıt ve dikitlerine hayran kalacağınız Karaca Mağarası'nı geziyoruz. Mağarada resim çekmek yasak olduğundan bu inanılmaz görüntüyü hafızalarımıza kaydediyoruz. Yerden 240 m. yükseklikteki Torul Cam Teras’ı görüyor ve Harşit Vadisi boyunca Karadeniz’in ormanlarına, dağ yapılarına ve kendine özgü yerleşim birimlerine tanık olacağız. Bolca fotoğraf çekeceğinizi şimdiden söyleyebiliriz. Manzaralar eşliğinde Ordu’ya ulaşıyoruz. Öğle yemeğimizi Ordu’da alıp Samsun’a doğru yola çıkıyoruz.  Samsun kentinin simgesi haline gelmiş Bandırma Vapuru gezip göreceğimiz yerler arasında. Türk Millî Mücadelesinin Anadolu üzerinden başlatılmasında çok önemli bir görevi yerine getiren vapur önünde çekilen fotoğraflar bu günün anıları arasında yerini alıyor. Şarjlarımızı bitirip, telefon hafızamızı da doldurduktan sonra akşam yemeği ve konaklama  için otelimize geçiyoruz.  Konaklama ve akşam yemeği 5*Anemon Samsun Otel’de

 

Fiyata Dahil Hizmetler

 • Tur aracı ile ulaşım
 • 6 gece tam pansiyon konaklama
 • Araç içi kahvaltı
 • Sabah kahvaltıları (6)
 • Öğle Yemekleri (7)
 • Akşam Yemekleri (6)
 • Türkiye ve Batum'daki müze, ören yeri ve milli park giriş ücretleri
 • Şahinkaya tekne turu
 • Ordu Boztepe'ye teleferikle çıkış ücreti
 • Yurtdışı çıkış harcı
 • Rehberlik hizmeti
 • Seyahat sigortası
 • Öğle yemeklerinde alınacak 1 adet alkolsüz içecek
 • Akşam yemeklerinde 1 adet alkolsüz içecek
 • Otel lobilerinde sıcak içecekler saat 24:00'e kadar (çay, nescafe)
 • Mola yerlerinde sıcak içecekler, (çay, nescafe)
 • Refakati ve ulaşım esnasında sıcak, soğuk içecekler, ara ikramlar
 • Özel hediyeler ve promosyonlar

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Rafting ve zipline ücretleri
 • Özel harcamalar
 • Otellerde minibar kullanımları
 • Türk kahvesi

*Gürcistan'a giriş işlemleri sırasında en fazla 48 saat önce alınmış negatif PCR testi ibrazı zorunludur. Yurt dışı çıkışı için PCR ücreti 170 ₺ dir. Tur fiyatına dahil değildir. 10 yaşına kadar olan çocuklar PCR testinden muaftır. Geçiş şartları değişkenlik gösterebilmektedir. Gürcistan Hükümeti'nin giriş prosedürlerini acentemiz yakından takip etmektedir. Ülkeye giriş şartlarında oluşabilecek her türlü değişiklik misafirlerimize bildirilecektir.

* Batum'a geçişlerde yeni T.C. Kimlik Kartı (Çipli) zorunluluğu bulunmaktadır. Bebek dahil tüm katılımcıların kimliklerinde resim bulunma zorunluluğu vardır.

* Sarp sınır kapısı geçiş kural ve prosedürleri değişkenlik gösterebilir. Acenta görevlilerimiz gerekli durumlarda bilgilendirme yapacaklardır.

* 18 yaşından küçük katılımcıların Gürcistan’a geçişlerinde anne veya babasından birinin bile yanında olmaması durumunda noter onaylı muvaffakatname belgesi gerekmektedir.

* Sürekli olarak kullanılan ilaçlarınız var ise Gürcistan geçişi sırasında yanınıza raporunuzu almayı unutmayın.

* Batum sınırında yapılacak olan alışverişlerin limit uygulamaları Gürcistan ve Türkiye gümrük kanunlarına göre belirlenmektedir. Acentamızın limit uygulamaları ile ilgili bir yaptırımı bulunmamaktır.

* Batum alışverişlerinde kredi kartı ve TL geçerli olmaktadır. Gürcistan para birimi Lari’dir.

* Tur Rehberi; hava ve yol koşulları ile vb. sebeplere bağlı olarak, gezi programını değiştirebilir. 

* Programımız her yaş grubundan misafirimiz için uygundur.

* Turlarda 11 - 16 kişi arası kayıtlarda  minibüs, 17 - 25 kişi arası kayıtlarda 31 kişilik  midibüs, 30-45 kişi arası kayıtlarda 46 kişilik otobüslerle ulaşım sağlanır. Turun rotasındaki yol durumuna göre kullanılacak araç tipi acente tarafından değiştirilebilir. Kayıt esnasında koltuk numaraları misafire bildirilir. Tura katılım sayısına göre ulaşımda kullanılacak araçlarda koltuk numaralarında (koridor - cam kenarı) standart olmayıp ulaşım aracına göre değişiklik gösterebilir. Araç tipinin değişmesi halinde acenta koltuk numarası değiştirme hakkına sahiptir. Tek koltuk alımlarında gerekli durumlarda acente koltuk yeri ve numarası değiştirme hakkına sahiptir.

Herşey Dahil Karadeniz Turu

Copyrights © 2020 Flyboxturizm. All Rights Reserved