Menü

Uçaklı Gap Turu

 Uçaklı Gap Turu

1.GÜN: GÖBEKLİTEPE-HARRAN-HALİLÜL RAHMAN-BALIKLI GÖL 

Turumuza katılan tüm misafirlerimiz ile Şanlıurfa Havalimanı’nda buluştuktan sonra bizi bekleyen aracımıza binip kahvaltımızı yapmak için restoranımıza hareket ediyoruz. Kahvaltı sonrası Dünya’nın en eski merkezi olan geçmişi M.Ö 10 binlere dayanan tarihin sıfır noktası kabul edilen Göbeklitepe’ye gidiyoruz. Burada T planlı dikili taşları ve bu taşlar üzerine yapılmış kutsal sayılan hayvanların kabartmalarını görüyoruz. Olduğunuz yer geçmişle bağlantınızı hissettirmekle kalmayıp, mistik havası ile sizleri büyüleyecek. Sonrasında muhteşem görüntüsüyle büyüleyici Harran Ovası’na doğru hareket ediyoruz. Arı kovanı şeklinde konik kubbeli Harran Evleri’ni görüp, içini gezecek ve ısı farkına inanamayacaksınız. Harran’a özgü kıyafetleri mutlaka deneyip o anı fotoğraflarla anılarınıza eklemenizi öneririz. Tadını merak eden misafirlerimiz burada mırra içebilir fakat sakın fincanı masaya koymayın, size ikram eden kişiye içtikten sonra fincanı geri verin, sebebini merak edenler rehberimize mutlaka sormalı. Tarihte bilinen ilk üniversiteyi ziyaret edip Harran’dan ayrılıyoruz. Peygamberler şehri Şanlıurfa’ya hareket ediyoruz. Öğle yemeği için serbest zaman verdikten sonra Hazreti İbrahim Peygamber'in doğduğu mağara hakkında bilgi alıp, sırasıyla Dergâh, Halil-ür Rahman Cami, Rızvaniye Cami, Balıklı Göl ve Aynzeliha Gölü’nü geziyoruz. Burada içinizden güzel dilekler dilemeyi unutmayın. Eyüp Peygamber Makamı’nı ziyaret edip çile çektiği mağarayı ve hastalıktan kurtulmak için yıkandığı suyun çıktığı kuyuyu görüyoruz. Keyifli günümüz sona ererken konaklama ve sıra gecesi hazırlığımız için otelimize hareket ediyoruz. Yöresel tatlarla bezenmiş lezzetli bir akşam yemeği ve bölgeye özgü müzik eşliğinde keyifli bir sıra gecesi yaşayacağız. Konaklama Şanlıurfa Nevali Otel’de

2.GÜN:MARDİN-DARA ANTİK KENTİ-MİDYAT

Kahvaltı sonrası otelden Mardin için ayrılıyoruz. Viranşehir Kızıltepe üzerinden kültür ve hoşgörünün başkenti “Gece Gerdanlık; Gündüz Seyranlık” olarak tanınan Mardin’e ulaşıyoruz. Birçok kavime ev sahipliği yapan ve ticaret yolları üzerinde bulunan Mardin’in kültür yelpazesi oldukça geniştir. Şarkılara, şiirlere konu olan Mardin taşın güzelleştirdiği dar sokakları, bezemeli kapıları  ve Güneş’in rengiyle güzelleşen şehirde kendinizi başka bir dünyada gibi hissedeceksiniz. Bu hislerle turumuza devam ediyor ve Yukarı Mezopotamya'nın en önemli yerleşim yerlerinden birisi olan Doğu’nun Efesi Dara Harabeleri’ni geziyoruz. Sonrasında Nusaybin üzerinden Midyat’a hareket ediyoruz. Öğle yemeğimizi aldıktan sonra Süryaniler’in ana yurdu olarak bilinen Tur Abdin Bölgesi’nin kalbinde Midyat Devlet Konuk Evi'ni gezeceğiz. Burada Midyat’ı yukarıdan görüp kendinizi bir konakta yaşadığınızı hayal ederken bulabilirsiniz. Telkari işçiliğinin önemli merkezlerinden biri olan Midyat çarşısında serbest zaman verdikten sonra Mardin’de otelimize hareket ediyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Mardin Yay Grand Otel’de

3.GÜN:KIRKLAR KİLİSESİ-DEYRUL ZAFERAN -ULU CAMİ- KASIMİYE MEDRESESİ-DİYARBAKIR

Otelde alınan kahvaltı sonrası Mardin sokaklarını geziyoruz. Gezimize ilk olarak Süryani Cemaati için önemli kiliselerden biri olan Kırklar Kilisesi’yle turumuza başlıyoruz. Kırklar Kilisesi 6. yüzyılın ortalarına ait kesme taşlarla inşa edilmiş bir yapıdır. İnancın ve taşın başkentini daha yakından görmek için  Mardin Müzesi'yle turumuza devam ediyoruz. Müze içerisinde arkeolojik eserleri gördükten sonra buradan ayrılıyoruz. Ardından yürüyerek  tarihi abbaraların altından geçip Ulu Cami’ye varıyoruz. Birçok fotoğrafta gördüğünüz minare işte bu camiye ait. Kesme taştan yapılmış olan caminin etrafındaki birçok yapının, caminin mimarisinden etkilendiğini göreceksiniz. Bu kutsal yerin etkisiyle çarşıda öğle yemeği için serbest zaman veriyoruz.  Süryani Cemaati için önemli merkezlerden biri olan Deyrulzafaran Manastırı’nı geziyoruz. Burada burnunuza leziz Süryani Çöreği kokusu gelirse mutlaka tatmalısınız. Ardından yapımı Artuklular döneminde başlayıp Akkoyunlu hükümdar Kasım Bey tarafından bitirilen ve kompleks bir bina olan Kasımiye Medresesi’ni görüyoruz. Burada görecekleriniz yaşamın kısa bir özeti olacak ve sizi derinden etkileyecektir. İnanç özgürlüğünün adeta başkenti olan Mardin’den ayrılıyor ve  Diyarbakır’a hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Diyarbakır Greenpark Otel'de.

 4. GÜN:ON GÖZLÜ KÖPRÜ-CAHİT SITKI EVİ- DİYARBAKIR ULU CAMİ-NİSİBBİ KÖPRÜSÜ-KARAKUŞ TÜMÜLÜSÜ-CENDERE KÖPRÜSÜ-NEMRUT DAĞI

Otelde alınan kahvaltı sonrası Dicle Nehri üzerinde bulunan On Gözlü Köprü’ye hareket ediyoruz. Burada köprü üzerinde yürümek ve fotoğraf çekmek için mola veriyoruz. Sonrasında rotamızı yaklaşık 1700 yıllık tarihe sahip Diyarbakır Surları’na çeviriyoruz. Surların üzerinden baktığınızda Mezopotamya’nın yeşil yüzü sizi karşılayacak. Sur İlçesinde  bulunan Diyarbakır konaklarının tipik örneklerinden biri olan ve aynı zamanda ünlü yazarımız Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğup büyüdüğü konağı gezip, ardından İslam Dünyası’nın beşinci Harem-i Şerifi kabul edilen Ulu Cami’yi  göreceğiz. Bir sonraki durağımız Hasan Paşa Hanı. Geçmişin izlerinin her bir köşesinde görebileceğiniz bu han sizi büyüleyecek. Bir masada oturup kendinize bir kahve söyleyip geçmişte kaybolmak isteyeceksiniz. Öğle yemeği için serbest zamanın ardından Adıyaman’a hareket ediyoruz. 2014 yılında 33 aylık bir çalışma sonrasında Atatürk Barajı üzerine yapılan Nissibi Köprüsü’nü görüyor ve bizleri Nemrut Dağı'na çıkaracak olan araçlarımıza biniyoruz. İlk olarak Karakuş Tümülüsü’yle karşılaşıyoruz. Kommagene Kralı II. Mithridates tarafından annesi Isias adına yaptırılan anıtmezar, sütun üzerindeki kartaldan dolayı Karakuş Tümülüsü olarak adlandırılmıştır. Karakuş Tümülüsü’nü görmemizin ardından tarihi Roma yapısı olan Cendere Köprüsü’nü fotoğraflayıp 2150 m. yükseklikte bulunan Nemrut Dağı’na hareket ediyoruz. Nemrut Dağı’na doğu terasından çıkıp, zirvede bulunan Tanrı - Tanrıça heykellerini gördükten sonra Kommagene Kralı Antiochos’un Tümülüsü’nü fotoğraflayarak Güneş’in batışını izlemek için batı terasına geçiyoruz. Güneş’in bu muhteşem batışını mutlaka hafızanıza kazıyın. Kendinizi Nemrut’ta çok ufak hissine kapılmış şekilde bulacak ve kalıntıların gerçekliğine inanamayacaksınız. Günümüzü burada sonlandırıp Adıyaman’a hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Adıyaman White Star Otel’de.

5. GÜN:HALFETİ-GAZİANTEP KALESİ-ÇARŞILAR-ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ-ANKARA

Sabah otelde alınan kahvaltı sonrası Halfeti’ye hareket ediyoruz. Birecik Barajı’nın yapımı sırasında sular altında kalan Halfeti’de yaklaşık 1 saat sürecek olan tekne turumuzda panoramik olarak Savaşan Köyü’nü, Batık Cami’yi ve Asurlu’lardan günümüze kalan tarihi Rum Kale’yi göreceğiz. Teknedeyken suyun devasa alana yayılması ve oluştuğu hal sizi şaşırtacak. Tekne turumuzun ardından fıstık gibi bir il olan Gaziantep'e hareket ediyoruz. Aklınıza fıstıkla yapılan tüm tatlılar gelmeye başlamıştır bile. O zaman öğle yemeği için serbest zaman veriyoruz. Tok ve mutlu bir şekilde Gaziantep’i gezmeye başlıyoruz. Zeugma’dan çıkarılan birbirinden güzel ve hayret verici mozaiklerin sergilendiği Zeugma Müzesi'nin gezilmesinin ardından Gaziantep Kalesi’ni panoramik olarak görüyoruz. Şehrin kendine has mimarisinin yansıtıldığı eski Antep Evleri, han, hamam ve çarşılarının görüleceği Gaziantep Çarşısı’nda (bakırcılar, sedefçiler, baharatçılar vb. için) serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman sonrası Gaziantep Havalimanı’na hareket ediyoruz. Uçuşumuzu beklerken fotoğraf galerilerimize bakacak bu düşüncelerle yaşadığımız an ve anıların yüzümüzde bıraktığı ifade ile ayrılacağız.  Hayalinizdeki Gap Turu’nu anılarınıza eklediğinizi umarak bir sonraki turlarımızda görüşmek üzere vedalaşıyoruz…

Fiyata Dahil Hizmetler

 • Türkiye’nin her yerinden gidiş – dönüş uçak bileti
 • 4 gece yarım pansiyon konaklama
 • Bölge Gezileri İçin Ulaşım
 • İlk gün alınacak kahvaltı
 • Sabah kahvaltıları (4)
 • 3 akşam yemeği
 • Yemekli Sıra Gecesi
 • Nemrut Dağı minibüs transferi
 • Halfeti tekne turu
 • Milli park ve ören yeri giriş ücretleri
 • Rehberlik hizmeti
 • Seyahat sigortası
 • Programda belirtilen tüm müze giriş ücretleri ( Müze Kart çıkartılacaktır. )
 • Ayder Turizm refakati ve ulaşım esnasında sıcak, soğuk içecekler, ara ikramlar
 • Özel hediyeler ve promosyonlar

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Özel harcamalar
 • Öğle yemekleri
 • Yemeklerde alınacak içecekler

 

BU GEZİ İÇİN GEREKLİ KİŞİSEL MALZEMELER:

Spor ayakkabı, güneş gözlüğü, güneş kremi, şal, şapka, hırka ya da kazak, telefon için powerbank, rahat kıyafetler, Nemrut Dağı’nın yürüyerek çıkılan kısmında giymek için hafif kalın ve şapkalı bir kıyafet yanınızda bulundurmanız olası esen rüzgara karşı sizi koruyacaktır.
 

Konaklama yapacağımız bazı otellerin (hizmetlerin açık ve kullanıma uygun olması halinde) ekstra ücrete tabi olarak sunduğu havuz hamam sauna imkanlarından faydalanmak isteyen misafirlerimizin mayo bulundurmasını tavsiye ederiz.

ÖZEL NOTLAR

 

 • Turumuza katılan misafirlerimizin kayıt esnasında aşı doz bilgisi ve Hes Kodu bilgisini yanında bulundurması önemle ricadır.

  Turlarımızda 11 - 16 kişi arası kayıtlarda 18 kişilik  minibus, 17 – 27 kişi arası kayıtlarda 31 kişilik  midibus, 30-45 kişi arası kayıtlarda 46 kişilik otobüslerle ulaşım sağlanır.

 

Uçaklı Gap Turu

ŞANLIURFA – GÖBEKLİTEPE – HARRAN OVASI – HALİL-ÜR RAHMAN CAMİ – RIZVANİYE CAMİ – BALIKLI GÖL – AYNZELİHA GÖLÜ – EYÜP PEYGAMBER MAKAMI - SIRA GECESİ - MARDİN – MİDYAT – MİDYAT DEVLET KONUK EVİ – DARA HARABELERİ - KIRKLAR (MOR BEHNAM) KİLİSESİ – MARDİN MÜZESİ – MARDİN ULU CAMİ- ABBARALAR– DEYRULZAFARAN MANASTIRI – KASIMİYE MEDRESESİ – DİYARBAKIR - ON GÖZLÜ KÖPRÜ – DİYARBAKIR SURLARI – CAHİT SITKI TARANCI EVİ – DİYARBAKIR ULU CAMİ – HASAN PAŞI HANI – ADIYAMAN –  ATATÜRK BARAJI - NİSSİBİ KÖPRÜSÜ – KARAKUŞ TÜMÜLÜSÜ – CENDERE KÖPRÜSÜ –NEMRUT DAĞI - HALFETİ -GAZİANTEP – ZEUGMA MÜZESİ – GAZİANTEP KALESİ – GAZİANTEP ÇARŞISI

 

 

Copyrights © 2020 Flyboxturizm. All Rights Reserved